Ilyen lett volna, ha Superman Sztálin oldalán száll harcba
Amikor már azt hittük, hogy elolvastuk 2024 legjobb képregényeit, akkor akadt a kezünkbe a Vörös hős, ami könnyedén maga mögé utasítja a legtöbb tavalyi kötetet.
Szinte a teljes magyar társadalom kiállt a diktatúrával szemben 1956-ban Galambos István, a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat elnöke szerint.
Szinte a teljes magyar társadalom kiállt a diktatúrával szemben 1956-ban – mondta a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat elnöke az M1 aktuális csatornán vasárnap, az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének és a szovjet csapatok bevonulásának 62. évfordulóján, a nemzeti gyásznapon.
Galambos István felidézte: a forradalom 1956. október 23-án békés tüntetéssel kezdődött, majd fegyveres felkeléssel folytatódott a kommunista diktatúra és a szovjet megszállás ellen.
Elmondta: a Magyarországra érkező szovjet csapatok hatalmas túlerejét látva a katonai vezetés nem kísérelte meg a fegyveres ellenállást, így a szovjet csapatok felé a civilek és a civilek oldalára átállt katonák intéztek csapásokat. A szovjet megszállók körbevették a laktanyákat, és felszólították a fegyverek kiadására a honvédeket, akik végül a nagyobb véráldozat elkerülése érdekében engedelmeskedtek. A november 4-ei megszállásnak csak egy helyen állt ellen szervezett katonai alakulat a fővárosban – fűzte hozzá.
A Magyarországon harcoló szovjet főtisztek beszámolói szerint az összecsapásokat a második világháború folytatásaként élték meg, mintha az ellenséges Németország szövetségesével szemben, így egy fasiszta Magyarországgal szemben harcoltak volna tovább - ismertette. A történész úgy értékelte: talán ez az attitűd magyarázza meg a szabadságharc leverésénél tapasztalt brutalitást és hatalmas erőösszpontosítást.
(MTI)